Od 1. dubna 2014 platí silniční poplatek pro těžká nákladní vozidla

14 January 2015

Ujistěte se, že jste připraveni

Řídíte těžké nákladní vozidlo (TNV) o hmotnosti 12 tun nebo více? Pokud ano, pak od 1. dubna 2014 budete muset platit poplatek za užívání silnic ve Velké Británii – a to před tím, než vstoupíte na její území.

Kolik činí výše poplatku?

Poplatek za každé TNV se pohybuje v rozsahu 1.70 GBP až 10 GBP za den (85 GBP až 1,000 GBP za rok), v závislosti na typu vozidla, počtu náprav a hmotnosti. Můžete platit buď za jednotlivé dny – nebo ušetřit platbou předem za týden, měsíc nebo rok.

Ať již zvolíte jakékoli platební období, poplatek platí vždy od půlnoci (00:00:00) do jedné vteřiny před půlnocí (23:59:59).

Jak uhradím poplatek?

Poplatek lze snadno uhradit online za použití debetní nebo kreditní karty. Můžete také platit online některými tankovacími kartami. Několik málo platebních bodů pro hrazení poplatků za TNV bude umístěno u některých přístavních terminálů a na několika čerpacích stanicích, kde bude možné platit na místě v hotovosti nebo kreditní kartou.

Pro provedení platby co možná nejrychleji a nejjednodušeji bude možné si od 17. března 2014 zřídit účet pro tyto poplatky.

Většina platebních transakcí se provádí on-line, ale je možné si koupit poplatek na dobu nejvýše jednoho dne telefonicky na čísle 0330 1013725.

Kdo bude hradit tyto poplatky?

Tyto poplatky můžete platit vy, vaše společnost nebo váš agent. Nicméně je na vás zkontrolovat, zda vaše vozidlo má uhrazený poplatek pokaždé, když přijedete do Velké Británie. To lze snadno a rychle zjistit online.

Co se stane, pokud nezaplatíte?

Pokud jste neuhradili poplatek za vaše vozidlo v plné výši, automatické kamery rozpoznávající SPZ, trajektové záznamy a další kontroly uvědomí naše policejní orgány, jakmile přijedete do VB. Budete muset na místě uhradit pokutu ve výši 300 GBP. Pokud nebude moci zaplatit pokutu, vozidlo bude zadrženo, což může výrazně narušit váš harmonogram dodávek a způsobit vznik dodatečných nákladů.

Chcete-li získat budoucí aktualizace, vyplňte prosím následující formulář